Our range of products include zinc sulphate heptahydrate and ferrous sulphate sugar crystals.
₹ 45 / Kilogram Get Latest Price
| Grade Standard | Agricultural Grade |
| Packaging Size | 50 kg |
| Form | Powder |
| Physical Form | Crystals |
| Purity | 98% |
| Packaging Type | Loose |
| Also Known as | White Vitriol |
| cas no | 7446-20-0 |
| Molecular Weight | 287.54 g/mol |
| Density | 1.97 g/cm3 |
| ph Value | 5 |
| Appearance | White Crystalline Powder |
| Assay | 21 % |
| Formula | H14O11SZn |
| Usage/Application | Agriculture |
| Application | Pharmaceutical |
Minimum order quantity: 30 Kilogram
₹ 7 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Fertilizer Grade |
| Grade | Agricultural |
| Purity | 95% |
| Form | Crystals |
| Application | Fertilizer |
| Packaging Size | 50 kg |
| Color | Light Green |
| Pack Type | Bag |
| Pack Size | 10 Kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Solubility | Water Soluble |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Jai Goswami (Founder)
Ecoawas Enterprises
135 B, Suryadev Nagar, Behind Vaishali Nagar
Indore - 452009, Madhya Pradesh, India