Offering you a complete choice of products which include white dolomite powder, white limestone powder, dolomite powder 500 mesh, dolomite powder 200 mesh, 300 mesh dolomite powder and natural dolomite powder.
₹ 3 / Kg Get Latest Price
| Mesh Size | All Type of mesh Available |
| Whiteness (%) | 95% - 98% |
| Whiteness | 97-98% |
| Type | Ground Calcium Carbonate (GCC) |
| Purity | 85% |
| Color | Snow White |
| MgO Content (%) | 20% - 22% |
| Grade | Industrial Grade |
| Bulk Density | 1.35 |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Ph Value | 8.5 |
| Shelf Life | 2 Years |
| Specific Gravity | 2.7 |
| Density | 1.35 |
| Molecular Weight | 184.40 gm |
| Molecular Formula | CaMg(CO3)2 |
| Cas Number | 16389-88-1 |
| Form | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity/Concentration | 98% |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Paint |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 1.5 / Kg Get Latest Price
| Mesh Size | 200 Mesh |
| Application | Industrial Purpose |
| State | Powdered |
| Grade | Industrial Grade |
| Whiteness | 80 % |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| CaCO3 Content | 85 % |
| Color | Pure White |
| CaCo3 % | 93% |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 1.5 / Kg Get Latest Price
| Mesh Size | 500 mesh |
| Whiteness (%) | 95% - 98% |
| Whiteness | 97-99% |
| Usage/Application | Paint |
| Application | Detergent & Soap, Construction, Paints & Coatings, Agriculture, Glass Industry |
| Type | Ground Calcium Carbonate (GCC) |
| Color | Snow White |
| MgO Content (%) | 20% - 22% |
| Grade | Industrial Grade |
| Form | powder |
| Bulk Density | 0.80-1.20 |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | Bag |
| Specific Gravity | 2.7 |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity/Concentration | 98% |
Minimum order quantity: 2000 Kg
Dolomite powder in agriculture grade is used as a soil neutralizer/conditioner to correct acidity. It is also used as a filler in fertilizers. The main ingredient is calcium carbonate, which helps raise the pH of acidic soils and provides a good calcium source for plants. It increases water penetration in acidic soil.
₹ 1250 / Tonne Get Latest Price
| Mesh Size | 200 mesh |
| Whiteness (%) | 95% - 98% |
| Whiteness | 97-99% |
| Usage/Application | Agriculture |
| Application | Agriculture, Steel & Foundry, Construction, Detergent & Soap, Glass Industry, Ceramics Industry, Paints & Coatings |
| Type | Ground Calcium Carbonate (GCC) |
| Color | White |
| MgO Content (%) | 20% - 22% |
| Calcium Type | Indian |
| Grade | Industrial Grade |
| Form | POWDER |
| Bulk Density | 0.80-1.20 |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | Bag |
| Specific Gravity | 2.17 |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity/Concentration | 98% |
Minimum order quantity: 5 Tonne
₹ 1.5 / Kg Get Latest Price
| Mesh Size | 300 mesh |
| Whiteness (%) | 95% - 98% |
| Usage/Application | Agriculture |
| Application | Paints & Coatings, Steel & Foundry, Construction, Detergent & Soap, Plastic & Rubber, Glass Industry, Ceramics Industry, Agriculture |
| Type | Ground Calcium Carbonate (GCC) |
| Color | White |
| MgO Content (%) | 20% - 22% |
| Form | powder |
| Bulk Density | high |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Ph Value | 5.8 |
| Specific Gravity | 2.8 |
| Density | 2.8g/cm3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity/Concentration | 98% |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 3.5 / Kg Get Latest Price
| Mesh Size | All Type Of Mesh are Available |
| Whiteness (%) | 95% - 98% |
| Whiteness | 96-98% |
| Usage/Application | Agriculture |
| Application | Detergent & Soap, Ceramics Industry, Agriculture, Plastic & Rubber, Paints & Coatings, Glass Industry, Construction |
| Type | Ground Calcium Carbonate (GCC) |
| Color | White |
| MgO Content (%) | 20% - 22% |
| Grade | Lab Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | Bag |
| Specific Gravity | 2.17 |
| Density | 0.80-1.2(Depending upon the particle size) |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity/Concentration | 98% |
Minimum order quantity: 3000 Kg
₹ 2.5 / Kg Get Latest Price
| Mesh Size | 300 Mesh |
| Purity/Concentration | 96% |
| Whiteness (%) | 95% - 98% |
| Usage/Application | Agriculture |
| Application | Glass Industry, Detergent & Soap, Paints & Coatings, Ceramics Industry, Agriculture, Steel & Foundry, Construction, Plastic & Rubber |
| Type | Ground Calcium Carbonate (GCC) |
| Color | Snow White |
| MgO Content (%) | 20% - 22% |
| Form | powder |
| Bulk Density | high |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Ph Value | 5.3 |
| Specific Gravity | 2.8 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 1400 / Tonne Get Latest Price
| Mesh Size | 300 Mesh |
| Purity/Concentration | 98% |
| Whiteness (%) | 95% - 98% |
| Usage/Application | Agriculture |
| Application | Paints & Coatings, Plastic & Rubber, Steel & Foundry, Construction, Glass Industry, Detergent & Soap, Ceramics Industry, Agriculture |
| Type | Ground Calcium Carbonate (GCC) |
| Color | White |
| MgO Content (%) | 20% - 22% |
| Grade | Industrial Grade |
| Form | powder |
| Bulk Density | high |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Ph Value | 5.8 |
| Specific Gravity | 2.8 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Tonne
₹ 3 / Kg Get Latest Price
| Mesh Size | 400 Mesh |
| Purity/Concentration | 98% |
| Whiteness (%) | 95% - 98% |
| Usage/Application | Agriculture |
| Application | Plastic & Rubber, Steel & Foundry, Glass Industry, Agriculture, Construction, Detergent & Soap, Paints & Coatings, Ceramics Industry |
| Type | Ground Calcium Carbonate (GCC) |
| Color | Snow White |
| MgO Content (%) | 20% - 22% |
| Form | powder |
| Bulk Density | high |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Ph Value | 6.5 |
| Specific Gravity | 2.8 |
| Density | 2.84 g/cm3 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 1.5 / Kg Get Latest Price
| Mesh Size | 250 Mesh |
| Purity/Concentration | 98% |
| Whiteness (%) | 95% - 98% |
| Usage/Application | Agriculture |
| Application | Detergent & Soap, Paints & Coatings, Plastic & Rubber, Agriculture, Glass Industry, Construction, Steel & Foundry |
| Type | Ground Calcium Carbonate (GCC) |
| Color | Snow White |
| MgO Content (%) | 20% - 22% |
| Form | powder |
| Bulk Density | high |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Ph Value | 5.8 |
| Specific Gravity | 2.8 |
| Density | 2.8g/cm3 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 2 / Kg Get Latest Price
| Mesh Size | 300 Mesh |
| Purity/Concentration | 98% |
| Whiteness (%) | 92% - 95% |
| Usage/Application | Agriculture |
| Application | Ceramics Industry, Construction, Plastic & Rubber, Glass Industry, Paints & Coatings, Steel & Foundry, Detergent & Soap, Agriculture |
| Type | Ground Calcium Carbonate (GCC) |
| Color | White |
| MgO Content (%) | 20% - 22% |
| Form | powder |
| Bulk Density | high |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Ph Value | 5.8 |
| Specific Gravity | 2.8 |
| Density | 2.8g/cm3 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 2 / Kg Get Latest Price
| Mesh Size | All Mesh Available |
| Purity/Concentration | 98% |
| Whiteness (%) | 95% - 98% |
| Usage/Application | Agriculture |
| Application | Glass Industry, Agriculture, Detergent & Soap, Paints & Coatings, Ceramics Industry, Steel & Foundry, Plastic & Rubber, Construction |
| Type | Ground Calcium Carbonate (GCC) |
| Color | White |
| MgO Content (%) | 20% - 22% |
| Form | powder |
| Bulk Density | high |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Ph Value | 5.8 |
| Specific Gravity | 2.8 |
| Density | 2.8g/cm3 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 5 / Kg Get Latest Price
| Mesh Size | All Mesh Available |
| Purity/Concentration | 98% |
| Whiteness (%) | 92% - 95% |
| Usage/Application | Agriculture |
| Application | Plastic & Rubber, Glass Industry, Detergent & Soap, Construction, Paints & Coatings, Ceramics Industry, Agriculture |
| Type | Ground Calcium Carbonate (GCC) |
| Color | Snow White |
| MgO Content (%) | 20% - 22% |
| Form | powder |
| Bulk Density | high |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Ph Value | 5.8 |
| Specific Gravity | 2.8 |
| Density | 2.8g/cm3 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 4 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Whiteness | 80-85 % |
| SiO2 Content | 95-97 % |
| Grade | Snow White |
| Usage | Paints, Construction, Glass Industry, Ceramic Industry |
| Color | White |
| Size | NA |
| Packaging Size | 50 kg |
| State | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Kg
Jai Goswami (Founder)
Ecoawas Enterprises
135 B, Suryadev Nagar, Behind Vaishali Nagar
Indore - 452009, Madhya Pradesh, India