Our range of products include calcium nitrate granules.
₹ 35 / Kg Get Latest Price
| Form | Granules |
| Packaging Size | 50 kg |
| Grade | Fertilizer Grade |
| Packaging details | 50 Kg |
| Purity | 98% |
| Application | Fertilizer |
| Melting Point | 561 DegreeC (1,042 DegreeF; 834 K) (anhydrous) 42.7 DegreeC (109 DegreeF; 316 K) (tetrahydrate) |
| Boiling Point | decomposes (anhydrous) 132 DegreeC (270 DegreeF; 405 K) (tetrahydrate) |
| Usage/Application | Agricultural |
| Color | White |
| Packaging Type | Loose |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 147 lb/ft3 (2.36 g/ml) |
| Formula | Ca(NO3)2(H2O)x |
| Molecular Weight | 164.09 |
| ph Value | 6.5 |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Jai Goswami (Founder)
Ecoawas Enterprises
135 B, Suryadev Nagar, Behind Vaishali Nagar
Indore - 452009, Madhya Pradesh, India