We are a leading Wholesale Trader of epsom bath salt, magnesium sulphate mgso4, ferrous sulphate heptahydrate, relaxation bath salts, ferrous sulphate crystal and magnesium sulphate monohydrate from Indore, India.
₹ 17 / Kg Get Latest Price
| Grade | All Grade |
| Form | Crystals |
| Packaging Size | 50 kg |
| Usage | Agriculture |
| Purity | 98 % |
| Packaging Type | Packet |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Personal |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 6 / Kg Get Latest Price
| Grade | Agricultural |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Purity | 98 % |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Form | Powder |
| Magnesium Content | 9.5% |
| Usage/Application | Promoting protein synthesis |
| Grade Standard | Organic |
| Shelf Life | 2 years |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 8 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Agricultural Grade |
| Packaging Size | 50 kg |
| Physical Form | Crystals |
| Purity | 75-80% |
| Application | Industrial Use, Agricultural Use, Fertilizer Use |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Molecular Weight | 278.02 g/mol |
| pH Value | 3-4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Melting Point | 56-64\degree C |
| Boiling Point | >300\degree C. |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 20 / Kg Get Latest Price
| Salt Type | Bath Salt |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Concern | Relaxation |
| Pack Size | 50 Kg |
| Fragrance | Fragrance Free |
| Usage | Spa Use, Bath Soak, Salon Use, Foot Soak, Home Use |
| Skin Type | All Skin Types |
| Product Type | Bath Salts |
| Usage/Application | Parlour |
| Packaging Type | Packet |
| Material | Epsom Salt |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 7 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Fertilizer Grade |
| Grade | Agricultural |
| Purity | 95% |
| Form | Crystals |
| Application | Fertilizer |
| Packaging Size | 50 kg |
| Color | Light Green |
| Pack Type | Bag |
| Pack Size | 10 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 5.8 / Kg Get Latest Price
| Grade | Agriculture Grade |
| Purity | 98% |
| Form | Crystals |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 50 kg |
| Application | Textile Processing, Soil Amendment, Foliar Spray, Industrial Use, Pharmaceutical, Food Additive, Fertilizer |
| Melting Point | 150-200 DegreeC |
| Boiling Point | N/A |
| Density | 2.57 g/cm3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Formula | H2MgO5S |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 189 / Kg Get Latest Price
| Form | Crystal |
| Copper Content | 24% |
| Grade | Agriculture Grade |
| Packaging Size | 50 kg |
| Application | Agriculture and industrial use |
| Brand | Ecoawas Enterprises |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Kg
₹ 30 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial |
| Purity | 98% |
| Physical Form | Crystal Granules |
| Application | Fertilizer |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | HDPE Bags |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 45 / Kg Get Latest Price
| Form | Crystals |
| Grade | Technical Grade |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | Bag |
| Application | Construction, Pharmaceutical |
| Physical State | Powder |
| Grade Standard | Industrial |
| Usage/Application | agriculture and industrial |
| Color | white |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Kg
Jai Goswami (Founder)
Ecoawas Enterprises
135 B, Suryadev Nagar, Behind Vaishali Nagar
Indore - 452009, Madhya Pradesh, India