We are a leading Wholesale Trader of gypsum powder for fly ash brick, agriculture gypsum powder, agriculture grade gypsum powder, gypsum for fly ash brick, fly ash gyspum powder and raw gypsum powder from Indore, India.
₹ 2 / Kg Get Latest Price
| Application | Industrial, Ceramic, Plaster, Construction, Agriculture, Cement |
| Purity | 96-98% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Physical Form | Powder |
| Form | powder |
| Color | White |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | Construction |
| Usage/Application | Cement |
Minimum order quantity: 5000 Kg
₹ 2 / Kg Get Latest Price
| Calcium Sulphate Content | 85–90% |
| Purity | 75-80% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Application | Soil Amendment, Soil Salinity Control, Soil pH Management, Calcium Supplement, Sulphur Supplement |
| Form | powder |
| Physical Form | Powder |
| Soil Type Suitable For | Saline Soil |
| Grade | Agricultural |
| Usage/Application | agriculture |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Color | grey |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 1 / Kg Get Latest Price
| Calcium Sulphate Content | 80–85% |
| Purity | 80-85% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Application | Soil pH Management, Sulphur Supplement, Calcium Supplement, Soil Amendment |
| Form | powder |
| Physical Form | Powder |
| Soil Type Suitable For | Saline Soil |
| Grade | Agricultural |
| Usage/Application | Agriculture |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Color | Light brown |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 2000 / Tonne Get Latest Price
| Application | Agriculture, Bricks |
| Size | 230x110x75 mm |
| Color | Grey |
| Physical Form | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Floor |
| Resistance Durability | Heat Resistant |
| Eco Friendly | Yes |
| purity | 98% |
| packaging size | 50 kg |
| packaging type | HDPE bags |
| Form | Powder |
Minimum order quantity: 2 Tonne
₹ 2.5 / Kg Get Latest Price
| Grade | Construction |
| Purity | 91% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Usage/Application | Construction |
| Physical Form | Powder |
| Form | POWDER |
| Color | White |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Cement |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 2 / Kg Get Latest Price
| Usage | Industrial(Cement/AAC Blocks) |
| Calcium Sulphate Content | 80–85% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Purity | 93 % |
| Application | Soil pH Management, Calcium Supplement, Soil Amendment, Soil Salinity Control, Sulphur Supplement |
| Color | White |
| Form | powder |
| Physical Form | Powder |
| Soil Type Suitable For | Saline Soil |
| State | Powdered |
| Material | Gypsum |
| Usage/Application | Farming |
| Grade | Agricultural |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| Shelf Life | 2 Years |
| Moisture | 6 % |
| Bulk Density | 1050kg/m3 |
| ph Value | 7 |
| Molecular Weight | 172.17 |
| Formula | CaSO4 2H2O |
| CAS Number | 10101-41-4 |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 2000 / Tonne Get Latest Price
| Purity | 80–90% |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Form | Powder |
| Application | Soil Amendment |
| Color | Off White |
| Physical Form | Powder |
| Usage/Application | Agriculture |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Grade Standard | Agriculture Grade |
| Target Crops | Vegetables |
| Shelf Life | 2 Years |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Tonne
₹ 2 / Kg Get Latest Price
| Calcium Sulphate Content | 80–85% |
| Purity | 96-98% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Application | Soil pH Management, Calcium Supplement, Sulphur Supplement, Soil Salinity Control, Soil Amendment |
| Form | Powder |
| Physical Form | Powder |
| Soil Type Suitable For | Saline Soil |
| Grade | Agricultural |
| Density | 2.3 tonnes per cubic metre |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 2.5 / Kg Get Latest Price
| Calcium Sulphate Content | 85–90% |
| Purity | 98 |
| Packaging Size | 50 kg |
| Application | Soil pH Management, Soil Salinity Control, Soil Amendment, Calcium Supplement, Sulphur Supplement |
| Form | POWDER |
| Physical Form | Powder |
| Color | Pure White |
| Soil Type Suitable For | Saline Soil |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | Agricultural |
| Usage/Application | Construction |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 3.75 / Kg Get Latest Price
| Application | Paint, Construction, Industrial, Ceramic, Cement, Agriculture |
| Grade | Construction |
| Purity | 85 % |
| Packaging Size | 50 kg |
| Usage/Application | Construction |
| Physical Form | Powder |
| Form | powder |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Pure White |
Minimum order quantity: 5000 Kg
Applications of Super White Gypsum Powder
Utilized as one of the main raw materials for artwork. As construction material, it is used to produce compound powder for drywall joint and gypsum board. In health care arena, it is used to develop dental accessories and POP bandage.
₹ 2 / Kg Get Latest Price
| Application | Construction, Cement, Industrial |
| Grade | Construction |
| Purity | 85 % |
| Packaging Size | 50 kg |
| Usage/Application | Construction |
| Physical Form | Powder |
| Form | powder |
| Color | White |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 3 / Kg Get Latest Price
| Purity | 85-90% |
| Calcium Sulphate Content | 85–90% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Application | Sulphur Supplement, Soil Amendment, Soil Salinity Control, Calcium Supplement, Soil pH Management |
| Form | powder |
| Physical Form | Powder |
| Color | White |
| Soil Type Suitable For | Saline Soil |
| Grade | Agricultural |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 4000 / Tonne Get Latest Price
| Application | Construction |
| Size | 230x110x70 mm |
| Grade | Construction |
| Compressive Strength | 75 kg/cm² |
| Purity | 80-85% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Brick Type | Solid |
| Physical Form | Powder |
| Water Absorption | Max 15 % |
| Form | powder |
| Density | 1700-1850 kg/m³ |
| Color | Grey |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Tonne
₹ 4 / Kg Get Latest Price
| Fe2O3 Content | 40 % |
| Color Shade | Red |
| Packaging Size | 50 kg |
| Application | Cement, Construction, Tiles, Paver Blocks |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Mesh Size | In All Mesh |
| Oil Absorption | 15 g/100g |
| Purity | 98% |
| Usage Application | AGRICULTURE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Kg
₹ 4 / Kg Get Latest Price
| Brand | Ecoawas Enterprises |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Pack Size | 50 kg |
| Setting Time | 15 min |
| Application Surface | Interior Wall |
| Grade Standard | A Grade |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 3.5 / Kg Get Latest Price
| Brand | Ecoawas Enterprises |
| Grade | Agricultural |
| Pack Size | 50Kg |
| Packaging Size | 50 kg |
| Form | powder |
| Application Surface | Moulding, Interior Wall, Ceiling, Cornice, False Ceiling |
| Color | White |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Jai Goswami (Founder)
Ecoawas Enterprises
135 B, Suryadev Nagar, Behind Vaishali Nagar
Indore - 452009, Madhya Pradesh, India