Providing you the best range of zinc sulphate 33, zinc edta powder, zinc sulphate monohydrate, zinc sulphate powder and zinc sulphate monohydrate 33 with effective & timely delivery.
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Grade | Agriculture |
| Purity/Concentration | 33 % |
| Hydration | Monohydrate |
| Zinc Content | 33% Zn |
| Form | Powder |
| Application | Soil Application, Fertilizer |
| Packaging Size | 50 kg |
| Usage/Application | Agriculture |
| Molecular Weight | 161.4 g/mol |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Density | 3.8 g/cm 3 |
| Purity | 98% |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Zinc Source | Zinc EDTA |
| Zn Content | 40.5 |
| Form | Powder |
| Chelated Form | EDTA |
| Usage/Application | Improving Crop Yield and Quality |
| Grade | Industrial Grade |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 25 kg |
| Pack Size | 50 kg |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Industrial Grade |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Promoting Plant Growth and Development |
| Application Method | Soil |
| Packaging Size | 50 kg |
| Grade Standard | Organic |
| Solubility | Partly Soluble |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 55 / Kg Get Latest Price
| Grade | Agriculture |
| Hydration | Heptahydrate |
| Zinc Content | 21% Zn |
| Form | Powder |
| Application | Fertilizer, Soil Application, Pharma |
| Packaging Size | 50 kg |
| Usage/Application | Agriculture |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Density | 3.54 g/cm3 (anhydrous) 2.072 g/cm3 (hexahydrate) |
| Purity | 98% |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Purity | 33% |
| Grade | Agriculture Grade |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Promoting Plant Growth and Development |
| Application Method | Soil |
| Packaging Size | 50 kg |
| Grade Standard | Organic |
| Solubility | Partly Soluble |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Jai Goswami (Founder)
Ecoawas Enterprises
135 B, Suryadev Nagar, Behind Vaishali Nagar
Indore - 452009, Madhya Pradesh, India