Pioneers in the industry, we offer petroleum coke granules from India.
₹ 14 / Kilogram Get Latest Price
| Form | Granules |
| Usage/Application | Inoculation |
| Grade Standard | Fuel Grade Coke |
| Packaging Type | Loose |
| Application | Cement |
| Packaging Size | 50 kg |
| Color | Black |
| Dimensions | 20 mm |
| Abrasive Resistance | Yes |
| Gross Calorific Value | 7800Kcal/Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 599 -800 kg/m3 |
| Molecular Weight | 98.0-99.5 |
| ph Value | 9 |
| CAS Number | 64741-79-3 |
Minimum order quantity: 1000 Kilogram
Jai Goswami (Founder)
Ecoawas Enterprises
135 B, Suryadev Nagar, Behind Vaishali Nagar
Indore - 452009, Madhya Pradesh, India