Pioneers in the industry, we offer copper sulphate powder from India.
₹ 145 / Kilogram Get Latest Price
| Packaging Size | 50 kg |
| Grade | Pharma |
| Purity | 24% |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Color | Light Blue |
| Usage/Application | Laboratory |
| Density | 3.6 g/cm3 |
| pH Value | 6 |
| Molecular Weight | 159.609 g/mol |
| CAS Number | 7758-98-7 |
| Chemical Formula | CuSO4 |
Minimum order quantity: 500 Kilogram
Jai Goswami (Founder)
Ecoawas Enterprises
135 B, Suryadev Nagar, Behind Vaishali Nagar
Indore - 452009, Madhya Pradesh, India