Wholesale Trader of a wide range of products which include rock phosphate powder, rock phosphate fertilizer, jordan rock phosphate and phosphate fertilizers granule.
₹ 3 / Kg Get Latest Price
| P2O5 Content | 24 percent |
| Formula | Powder, Powder |
| Pack Size | 50 kg |
| Color | White |
| Origin | India |
| Moisture | 10% |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Grade Standard | Industrial Grade, Bio-Tech Grade |
| Purity | 95% |
| CAS Number | 1306-05-4 |
| Molar Mass | 1 Year, 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | Industrial Grade |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 3 / Kg Get Latest Price
| P2O5 Content | 18 percent |
| Form | Powder |
| Pack Size | 50 kg |
| Purity | 30 % |
| Grade | Fertilizer Grade |
| Color | Brown |
| Moisture | Max 3 percent |
| Origin | India |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Grade Standard | Organic |
| Shelf Life | 2 Years |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 9.5 / Kg Get Latest Price
| P2O5 Content | 18 percent |
| Form | Powder |
| Pack Size | 50 kg |
| Purity | 22 % |
| Grade | Fertilizer Grade |
| Moisture | Max 3 percent |
| Origin | India |
| Packaging Size | 50 KG |
| Usage | Agriculture |
| Packaging Type | Loose |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 50 / Kg Get Latest Price
| Product Type | DAP (Di-Ammonium Phos.) |
| Phosphate (P2O5) Content (%) | 24%-33% |
| Physical Form | Powder |
| Form | Granules |
| Application | Soil Application |
| Color | White |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Water Solubility | 100% Soluble |
| Grade Standard | Organic |
| Purity | 98% |
| Shelf Life | > 3 Years |
| Packaging Type | HDPE Bag |
Minimum order quantity: 500 Kg
Phosphate Fertilizer, a vital nutrient source that supports early plant development and energy transfer. Rich in phosphorus (P), this fertilizer is ideal for promoting vigorous root growth, healthy flowering, and stronger plants from the ground up.
Key Benefits:
�� Encourages deep, healthy root development
�� Enhances flowering and fruit formation
�� Increases seed and grain production
��️ Strengthens plants against stress and disease
�� Suitable for cereals, pulses, vegetables, and fruits
Jai Goswami (Founder)
Ecoawas Enterprises
135 B, Suryadev Nagar, Behind Vaishali Nagar
Indore - 452009, Madhya Pradesh, India