Leading Wholesale Trader of agricultural gypsum powder, gypsum white powder and plaster of paris from Indore.
₹ 2 / Kg Get Latest Price
| Calcium Sulphate Content | 80–85% |
| Purity | 96-98% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Application | Soil Amendment, Soil Salinity Control, Calcium Supplement, Sulphur Supplement, Soil pH Management |
| Form | Powder |
| Physical Form | Powder |
| Soil Type Suitable For | Saline Soil |
| Grade | Agricultural |
| Density | 2.96 g/cm3 (anhydrous) 2.32 g/cm3 (dihydrate) |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Color | white |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 3 / Kg Get Latest Price
| Application | Cement, Construction, Agriculture, Industrial, Paint |
| Grade | Agricultural |
| Purity | 98 |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | Construction |
| Physical Form | Powder |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Pure White |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Gypsum in the form of plaster of Paris is used for casts, models and moulds for decorating in construction. This is also crack- and shrink-resistant when it's dry—and it dries quickly to
₹ 6 / Kg Get Latest Price
| Brand | Ecoawas Enterprises |
| Pack Size | 50 Kg |
| Grade | Premium |
| Usage/Application | Construction |
| Grade Standard | Super Fine |
| Density | 2.32000E+00 |
| Color | White |
| Based On Material | Cement Plaster |
| Packaging Type | Loose |
| Chemical Formula | CaSO4. 1/2H2O |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Purity (%) | 96 |
| Final Setting Time (min.) | 13 |
| Initial Setting Time (min.) | 8 |
| Whiteness (%) | 97 |
| pH Value | 7 |
| Frost Resistance | Yes |
| CAS Number | 10034-76-1 |
Minimum order quantity: 5 Kg
Jai Goswami (Founder)
Ecoawas Enterprises
135 B, Suryadev Nagar, Behind Vaishali Nagar
Indore - 452009, Madhya Pradesh, India